Cholera a ETEC
Cholera je infekční průjmové onemocnění způsobené bakterií Vibrio cholerae. Pod zkratkou ETEC se skrývá Enteroxigení Escherichia coli, střevní bakterie, která způsobuje tzv. průjem cestovatelů. V obou případech je zdrojem nákazy pouze nemocný člověk.
Co je cholera a ETEC
Tyto tropické nemoci se přenáší alimentární cestou, nejčastěji kontaminovanou vodu (v níž jsou bakterie schopny přežívat až tři týdny), potravinami (bakterie přežívají dny, s klesající teplotou ale až 6 týdnů), stolicí nebo zvratky nemocného.
Cholera se objevuje v příležitostných epidemiích i v rozvojových zemích. Šíří se rychle především v oblastech s nízkou úrovní hygienických standardů. Onemocnění má různý průběh, může se projevit ve své lehké formě, ale stejně tak může vést při absenci včasné léčby až ke smrti. Ročně zaznamenáváme asi 1 milión případů lidí nakažených cholerou, z čehož 120 000 končí smrtí.
ETEC je nejčastější příčinou průjmu cestovatelů. ETEC průjmem onemocní 18 miliónů cestovatelů ročně. Onemocnění mívá závažné důsledky především pro děti. Odhaduje se, že ročně onemocní ETEC průjmem 390 miliónů dětí a asi 700 000 dětí zemře.
Nejčastěji jsou postiženy regiony v Jihovýchodní Asii, Africe, na Středním Východě, v Jižní Americe a zemích bývalého Sovětského svazu. Existují některé země, které neoficiálně vyžadují očkování proti této tropické nemoci u všech přijíždějících návštěvníků (např. Saudská Arábie).
Nejúčinnější prevencí je dodržování základních pravidel hygieny, časté mytí rukou, obezřetnost při manipulaci s vodou (převaření, dezinfekce) a potravinami.
Cholera a ETEC příznaky nemoci
Enteroxigení Escherichia coli (ETEC) a Vibrio Cholerae jsou střevní bakterie vylučující toxin způsobující opakovaný velmi silný vodnatý průjem, spojený s rychlou dehydratací organizmu, zvracením a křečovitou bolestí břicha. Stolice má charakter kalné tekutiny, ve které plavou vločky hlenu, přičemž zvratky vypadají podobně. Průjem bývá velmi úporný, stolice odchází spontánně, bez nutkání, a ve velmi krátkých intervalech. Cholera může zapříčinit až třetinový úbytek na váze pacienta během několika hodin. V důsledku ztráty vody a iontů se výrazně snižuje krevní tlak. Při neléčené plně rozvinuté nemoci dochází k úmrtí v 50% případů, příčinou bývá selhání krevního oběhu. Při léčbě je nejdůležitější především včasná rehydratace a doplnění minerálů za využití solnoglukózového roztoku. V těžkých případech se ztráty vody doplňují nitrožilně a nasazuje se léčba antibiotiky (tetracyklin, chloramfenikol, kotrimoxazol).
Očkování proti choleře a ETEC
Očkování proti choleře a ETEC se podává ve dvou dávkách v intervalu 1 – 4 týdnů ve formě buď injekční vakcíny, nebo šumivého zrnitého prášku, který se rozpustí v vodě. Obě látky mají omezenou ochrannou účinnost – uvádí se údaj okolo 60%. Aplikace druhé dávky se doporučuje minimálně 1 týden před vycestováním. Po 6 měsících je nutné očkování zopakovat.
Očkovací látka
- Vakcína Dukoral - rozpustná granule (cca 950 Kč)
- Cholera Vaccine Berna - v ČR není běžně k dispozici
Diskuse k článku
RE : Cholera a ETEC